Anime Dimension


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Anime Dimension
Anime Dimension
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Ultimele subiecte
» PDSM(Persoana de sub mine)
Origami Icon_minitimeVin Mai 08, 2009 10:01 am Scris de Bad Bunny

» Evita cuvantul DA sau NU
Origami Icon_minitimeVin Mai 08, 2009 9:57 am Scris de Bad Bunny

» Mamb's drawings
Origami Icon_minitimeMar Apr 21, 2009 7:22 pm Scris de Mambrella

» Mamb's One Shots
Origami Icon_minitimeDum Apr 19, 2009 4:37 pm Scris de Naruto Uzumaki

» Tango no Sekku(5 mai)
Origami Icon_minitimeSam Apr 18, 2009 3:24 pm Scris de Bad Bunny

» Origami
Origami Icon_minitimeVin Apr 17, 2009 5:56 pm Scris de Lolli

» Naruto Uzumaki
Origami Icon_minitimeJoi Apr 16, 2009 8:33 pm Scris de Naruto Uzumaki

» Lili Allen
Origami Icon_minitimeJoi Apr 16, 2009 8:31 pm Scris de Zollitha

» What would you say\do if you woke up to the person above you in your bed?
Origami Icon_minitimeMar Apr 14, 2009 10:03 am Scris de Lolli

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Parteneri
forum gratuit


Origami

3 participanți

In jos

Origami Empty Origami

Mesaj  Bad Bunny Mier Apr 15, 2009 5:43 pm

Origami(oru=a impaturi; kami= hartie, lit. "hartie imparurita") este o veche arta japoneza care a rezistat de-a lungul timpului datorita frumusetii sale.
Se zvoneste ca aceasta arta provine din China si ca a fost introdusa in Japonia, o data cu aparitia hartiei in anul 600. Initial, numai familiile bogate isi permiteau sa faca origami, hartia fiind un material rar si pretios.
In perioada Heian, origami a fost introdus si in shinto(religia lor).Unul din cele mai cunoscute simboluri fiind sen-ba tsuru(1000 de cocori).Legenda spune ca persoanei care va reusi sa impatureasca 1000 de cocori i se va indeplini o dorinta.
Legata de aceasta legenda este povestea unei fete din Hiroshima, Sadako Sasaki, care a fost una din victimele bombei atomice, aceasta imbolnavindu-se de leucemie. In fiecare zi aceasta impaturea cocori sperand ca o sa se faca bine. Din nefericire a murit fara sa implineasca acest vis, ea reusind sa faca doar 644 de cocori. Colegii ei de clasa au continuat sa impatureasca cocori si astfel ea a fost ingropata cu 1000 de cocori. De asemenea, in centrul orasului a fost construit un monument, care o reprezinta pe ea tinand un cocor de hartie.
In perioada Edo, s-a scris prima carte de origami "Secretul celor 1000 de cocori".
Mai tarziu, aceasta arta a fost raspandita si in Europa, dar din pacate, initial nu a fost atat de bine primita.

Un model de origami(sorry dar nu e pt cocori...cocorii next time):
Origami Heart
Spor la impaturit!
Bad Bunny
Bad Bunny
Junior Member
Junior Member

Numarul mesajelor : 178
Varsta : 30
Stare de spirit : : Confused, or maybe not
Data de inscriere : 15/03/2009

http://nyappyliciousuniverse.blogspot.com/

Sus In jos

Origami Empty Re: Origami

Mesaj  Zollitha Joi Apr 16, 2009 8:37 pm

Este o arta destul de frumoasa! Avand in vedere ca am incercat si eu sa fac acea inima pe care ai pus`o tu.Dar nu mi`a iesit chiar asa de bine ! No metter what! Eh...avand in vedere ca e prima mea origami cred ca a iesit destul de bine! In fine...cum spuneam, este o arta foarte interesanta dar si un pic grea. La festivalul Japoniei din orasul meu de luna trecuta , cei din clasa a 5a au facut origami si le`au expus in fata centrului cultural ! Le`am vazut si eu si pot sa garantez ca erau facute mai bine decat ma asteptam ! Cocori cand o pui?? batting eyelashesbatting eyelashes
Zollitha
Zollitha
Admin

Numarul mesajelor : 114
Varsta : 28
Joburi/Distractii : Pc-ul and Anime Dimension :X
Stare de spirit : : I`m crazy about chocolate :X !!
Data de inscriere : 19/02/2009

https://anime-dimension.all-up.com

Sus In jos

Origami Empty Re: Origami

Mesaj  Lolli Vin Apr 17, 2009 5:56 pm

Cum ai spus si tu Zollitha, origami chiar este o arta grea...dar nu imposibil de invatat. Legenda cu cei 1000 de cocori am auzit-o si eu, dar nu cred ca vreaun om a reusit sa faca 1000. De legenda asta...este chiar interesanta...oare 644 ce inseamna?batting eyelashes
Ma rog...eu am vazut origami in Cluj, cand am fost cu clasa mea...erau diverse modele: cocori, berze, inimoare, stelute etc. Eh...eu am gasit model de cocor:
Origami Fold-origami-crane
Sper sa mai scrii!^^ bye
Lolli
Lolli
Global Mod

Numarul mesajelor : 252
Varsta : 28
Stare de spirit : : Because I'm The-Menthol-One, that's why.
Data de inscriere : 01/03/2009

Sus In jos

Origami Empty Re: Origami

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum